RFID, kudo në botë.

Blog

» Blog

Diferenca midis Etiketave ISO 18000-6C dhe Etiketave ISO 18000-6B

15/07/2020

aktualisht, lexuesit tanë të përbashkët UHF RFID dhe moduleve RFID kanë dy standarde për të zgjedhur, përkatësisht ISO18000-6B dhe ISO18000-6C (EPC Class1 gen2) standardet. Këto dy standarde mund të thuhet se kanë avantazhet e tyre, pra cilat janë ndryshimet?

1. ISO18000-6B mund të lexoni deri në 10 etiketat në një kohë, zona e të dhënave të përdoruesit është e madhe, shkalla e transmetimit të të dhënave është rreth 40Kbps. Etiketat ISO18000-6B zakonisht përdoren në zonat me lak të mbyllur, siç është administrimi i pasurisë.

2. EPC C1G2 është ISO18000-6C, të cilat mund të lexojnë qindra etiketa në të njëjtën kohë, zona e të dhënave të përdoruesit është e vogël, dhe shkalla e transmetimit të të dhënave është 40Kbps-640Kbps. Etiketat ISO18000-6C zakonisht përdoren në zonat me sy të hapur, siç është menaxhimi i logjistikës.
Pika e suksesit të ISO 18000-6C është të shkurtoni kornizën e të dhënave të ajrit të etiketës pasive, e cila është një metodë tipike e komunikimit me kornizë të shkurtër. Në këtë mënyrë, për sa kohë që gjendja e transferimit të energjisë në radio midis etiketës dhe antenës së lexuesit është formuar menjëherë, Komunikimi përfundon në mënyrë efikase, kështu që niveli i njohjes është përmirësuar shumë në krahasim me etiketat e mëparshme pasive. Kombinuar me identifikim multi-grupor, mekanizëm kundër përplasjes, mënyra e dendur lexues-shkrimtar, ID e transparencës dhe zona private e të dhënave, ajo siguron një metodë të efektshme identifikimi jo-kontakti për gamën e gjerë të aplikacioneve të përfaqësuara nga logjistika.
ISO18000-6C ka një zonë private të të dhënave. E thënë thjesht, vetëm përdoruesit me më shumë se një milion nivele kanë të drejtë të zgjedhin zonën private të të dhënave kur bëjnë porosinë. Kjo është gjithashtu një strategji e tregut për ISO18000-6C për aplikime masive, në mënyrë që të filtrojnë aplikimet joekonomike (si oferta ashtu edhe kërkesa nuk janë ekonomike). Në aplikimet normale, kjo zonë e të dhënave mund të mbrohet nga bllokimi i dy fjalëve kontrolluese Access dhe Kill. Pasi të kyçet, nuk mund të shihet pa fjalën kontrolluese, dhe nuk mund të lexohet nëse nuk e dini AccessPWD. KillPWD ka 32bits, dhe 32bits AccessPWD është i mjaftueshëm për kundër falsifikim. Shumë etiketa në rrugë bërtisnin se janë Gen2, që në të vërtetë është vetëm ID e ISO18000-6C. Nuk mund të sigurojë të gjitha funksionet e Gen2, sidomos ato funksione të shkëlqyera, po kështu është edhe lexuesi. Në Gen2, ekziston një zonë e të dhënave private të përdoruesit 64Byties. Për më shumë se një milion përdorues, çdo bajt në këtë zonë mund të kyçet, Lexo vetem, lexoj-shkruaj, dhe leximi është i ndaluar pa çelës. Produkt shume ideal.
—- nëse duhet të thoni marrëdhëniet midis ISO18000-6C dhe Gen2, të jetë e qartë, ISO18000-6C është një nënbashkësi e Gen2. Gen2 ka funksionet dhe shkallëzueshmërinë, që ISO18000-6C mund të mos ketë.

3. Për ruajtjen e të dhënave, ISO18000-6B është në “i prioritetit” format, kështu që kapaciteti i etiketës është i madh; ISO18000-6C është në “sfond” format. Kur lexoni etiketën, ju vetëm duhet të lexoni EPC dhe pastaj të lexoni të dhënat në etiketë në bashkëpunim me bazën e të dhënave në sfond, kërkesa për kapacitetin e etiketave është e ulët.

4. Diferenca në çmim: Etiketat ISO18000-6C janë më të lira se etiketat ISO18000-6B, duke ulur kostot e projektit tuaj.

Ndoshta ju pëlqen gjithashtu

 • Shërbimi ynë

  RFID / IOT / Access Control
  LF / HF / UHF
  Card / Tag / Zbukurim / Label
  Manshetë / Keychain
  R / W Pajisja
  RFID Zgjidhja
  OEM / ODM

 • kompani

  Rreth nesh
  shtyp & Media
  Lajme / Blogs
  Karriera
  Awards & Shqyrtime
  Dëshmi
  Program Affiliate

 • Na kontaktoni

  Tel:0086 755 89823301
  web:www.seabreezerfid.com