RFID, kudo në botë.

Lajme

» Lajme

BQE nis TIPS, Thuhet se Ripple Instant Shërbimi Pagesa

03/12/2018

BQE nis TIPS, Thuhet se Ripple Instant Shërbimi Pagesa

 

të premten e kaluar, Banka Qendrore Evropiane (ECB) nisur menjëhershme TIPS e parë të shërbimit të pagesave që mbulon 19 shtetet anëtare të eurozonës, dhe shpreson të bëhet lider në pagesën celular në Evropë me këtë shërbim, dhe me shumë gjigantëve të teknologjisë në SHBA dhe Azi. Luftoni për këtë treg. Ky shërbim pagese të menjëhershme TIPS-enabled do të promovohen gjerësisht në të gjithë Eurozonën, kur vendet anëtare të BE’ konsumatorët dhe bizneset do të përfundojë transaksionet mobil të pagesave në vetëm disa sekonda në vend të vonuar përmes transfereve rrjetit si ata kanë në të kaluarën. Fenomeni i pagesës.

TIPS synon të ofrojë të ulët-tarifë vendbanime të menjëhershme në euro për konsumatorët në të gjithë kontinentin. klientët e eurozonës e bankës do të jetë në gjendje për të hyrë në TIPS 24 orë në ditë për të shijuar pagesa të lehtë dhe të sigurt - të ngjashme me Venmo në Shtetet e Bashkuara.

BQE nis TIPS, Thuhet se Ripple Instant Shërbimi Pagesa, nga Seabreeze Smart Card Co, Ltd.

TIPS is a ri të shërbimit infrastruktura e tregut that the ECB launched this month. Ajo mundëson ofruesit e shërbimeve të pagesave për të ofruar klientëve të tyre mundësinë për të transferuar fondet në kohë reale dhe rreth orën, çdo ditë të vitit. Kjo do të thotë se në sajë të TIPS, individët dhe firmat do të jetë në gjendje për të transferuar para në mes njëri-tjetrit brenda sekonda, pavarësisht nga orët e hapjes së bankës së tyre lokale.

TIPS është zhvilluar si një zgjatje e TARGET2 dhe do të vendosen pagesa në të holla të bankës qendrore. Edhe pse ata thanë se në fillim, TIPS do të vendosen vetëm transfertat e pagesave në euro ka qenë fjalia që, në rast të kërkesës, monedha të tjera do të mund të mbështetet edhe.

Disa nga përfitimet e sistemit do të përfshijë asnjë prisni minimale gjatë procesit të transaksionit dhe faktin habitshme në lidhje me sistemin e pagesës së njëhershme është se ai lejon monedha të zgjidhet në bankë në çdo kohë krijimin e një-kohë të gjitha të gjithë sistemin e qasjes.

Alleged gurgullimë partner and Pan European infrastructure, Target Instant Zgjidhja Pagesa tani shkoi të jetojë me qëllimin kryesor të krijimit të një sistemi të pagesës së njëhershme në të gjithë Evropën duke përdorur bankën qendrore, si një kanal për të rregulluar transferimin e vendbanimeve duke bërë të mundur transmetimin e parave digjitale përtej kufirit dhe Evropën si tërësi. Dhe si termi 'shlyerje të menjëhershme të pagesave "është i lidhur me shërbimin, burime të shumta anonime kanë raportuar se ata janë kthyer në gurgullimë Blockchain.

Disa e shohin këtë si fillimi i fundit për pasuritë kripto: institucionet e centralizuara janë përgjigjur sfidat e paraqitura nga kripto dhe kanë filluar të marrin masa. Të tjerët, megjithatë, see it as premtuese për kripto.

Një gjë është e sigurt. Kjo sigurisht është një gjë e mirë për cryptocurrencies dhe decentralizimin. Në fakt, ajo mund të jetë një lojë-Changer për teknologjitë e ndryshme të pagesave Ripple, sepse ka shenja se TIPS mund të zbatojë teknologjitë gurgullimë si xCurrent, XVIa, dhe xRapid në të ardhmen.

Dy të parët janë mundësuar nga Ripple, while the third is powered by the XRP digital token. Është e mundur që këshilla do të shfrytëzojë disa ose të gjitha këto teknologji për të lehtësuar pagesat e lirë ndërkombëtare. The reason is that Ripple has partnered with TAS Group that has several important partnerships with banks in Europe.

versionin e saj të fundit i Bankës platformën e tyre menaxhimin e likuiditetit është projektuar posaçërisht për të ofruar ndërveprimin maksimal me standardin këshilla pagesës. Bankat mund të përdorni Bank Platforma menaxhimin e likuiditetit TAS Grupit të seamlessly kalimin në protokollin e ri TIPS pagesës.

Pse është TIPS të ngjashme me kripto?

TIPS punon në një mënyrë të ngjashme me platformat e pagesave si xCurrent gurgullimë-së. me këshilla, ofruesit e shërbimit të pagesave janë të nevojshme për të vënë mënjanë një pjesë të likuiditetit në banka qendrore e vendit të tyre. Kjo likuiditetit do të përdoret për të shlyer pagesat në çast pa kohë të pritjes, 24 orë në ditë dhe 365 ditë në vit.

Në fund-te-fund koha e përpunimit nga fillimi i transaksionit deri në fund pritet të jetë 10 sekonda ose më pak. Sistemi tashmë ka plane në vend të shkallës në mënyrë efektive për të përmbushur nevojat e përdoruesve.

ECB Executive Board Member Benoît Coeure përshkroi dobi këshilla në një fjalim në fillim të këtij viti:

"Me të vërtetë, në zonën e euros, ku kornizat e ndryshme ligjore dhe zakonet e konsumatorëve të mbizotërojë, nuk është gjithmonë një rrezik të fragmentimit të ri që vjen nga zhvillimi i zgjidhjeve kombëtare ose të mbyllur lak të cilat nuk janë të ndërveprueshme. Për t'iu kundërvënë këtij rreziku, Industria Evropiane e pagesave tashmë është duke filluar një skemë të vërtetë pan-evropian të pagesave të menjëhershme. "

Ka dy karakteristika të këshilla që do të të ndihmojë atë të arrijë reachability nëpër tërë Evropën. i parë, TIPS është i bazuar në SEPA Instant Transferimit të Kredive (SCT Inst) - një skemë për pagesat menjëhershme pan-Europiane, pritet të përdoret nga një numër i madh i ofruesve të shërbimeve të pagesave në të gjithë Evropën. i dytë, TIPS do të zhvillohet si një zgjatje e TARGET2, i cili tashmë ka një rrjet të gjerë të pjesëmarrësve nëpër Evropë.

Edhe pse ajo do të përdorë euron për zgjidhjen, kjo do të jetë një nga arritjet më të rëndësishme që mund të ndodhë ndonjëherë në teknologjinë euro në lidhje me botën e monedhës dixhitale. Përfshirja e gurgullimë blockchain është ende për t'u konfirmuar, but the nodes match quite well. (Seabreeze Smart Card Co, Ltd.)

Ndoshta ju pëlqen gjithashtu

 • Shërbimi ynë

  RFID / IOT / Access Control
  LF / HF / UHF
  Card / Tag / Zbukurim / Label
  Manshetë / Keychain
  R / W Pajisja
  RFID Zgjidhja
  OEM / ODM

 • kompani

  Rreth nesh
  shtyp & Media
  Lajme / Blogs
  Karriera
  Awards & Shqyrtime
  Dëshmi
  Program Affiliate

 • Na kontaktoni

  Tel:0086 755 89823301
  web:www.seabreezerfid.com