RFID, kudo në botë.

Të tjera Lloji Card

» RFID Card » Të tjera Lloji Card

Magnetic Card Strip

KATEGORIA DHE TAGS:
Të tjera Lloji Card , , , ,

SeabreezeRFID LTD. Magnetic Stripe Card Writing Data Free.

hetim
 • specifikimet
 • Përshkrim
 • Mjeshtëri Aviable

RFID magnetik Strip Card Parametrat kryesore
frekuenca e Response: 125KHz / 13.56MHz / 860 ~ 960MHz
standarde protokoll: ISO 14443, ISO 15693, ISO 18000-6C / 6B
chip RFID: Mifare 1K S50, Mifare S70 4K, Mifare Ultralight10, Mifare UltralightC, I KODI SLI / SLI-S / SLI-L / SLIX, Mifare Desfire2K / 4K / 8K, Mifare PLUS2K / 4K, Ti2048, EM4200, EM4305, EM4450, EM4102, TK4100, T5557, T5577, CET5500, Hitagl, Hitag2, Hitags, FMl208(CPU), H3 Alien, Impinj M5, etj.
rezistenca shtrëngues force:
shirit zakonshme magnetike (loco): 300 OE
shirit të lartë magnetike (Hico): 2750 OE ose 4000 OE
color magnetike shirit: e zezë, bojë kafe, i kuq, e gjelbër, etj optional
width magnetike rrip: 12.5mm standarde ose 8mm
jeta e shërbimit: > 2000 kohët
temperaturë: 130± 10 ℃(266± 50 ℉)
dimension: ISO7816 CR80 85,60 × 53,98 × 0.80mm ose sipas requirment klientit
radius bazë fileto: 3.18± 0.3mm.
Cardbody Material: PVC / PET / PETG / ABS, 0.13mm tela bakri
procesi encapsulation: linjë automatike tejzanor bimë automatike, saldim touch

 

1, Magnetic strip cards classification:
Magnetic strip type:
General low coercivity magnetic cards (300 OE)
High coercivity magnetic cards(HiCo): (3500 OE)
Directly applied to the printed type:
Low coercivity magnetic cards(LoCo): (300 OE) (eg: park tickets )
High coercivity magnetic cards(HiCo): (2700 OE) (eg: Metro cards, phone cards )
Përshkrim:
Magnetic resistance: resistance is used to measure magnetic strip data loss due to affected by external magnetic field hospital's ability to offset and resistance to demagnetization. Magnetic resistance (coercive force) unit is the OE(ersted);
Low resistance to magnetic strip: General anti-degaussing of magnetic strip, magnetic generally 300-650(OE);
High resistance to magnetic strip: high resistance to magnetic strip, magnetic anti typically 2750(OE), 3500(OE) dhe 4000(OE)
2, Magnetic strip and magnetic track:
Each strip card data has been written at the factory, there are three tracks on the magnetic strip. udhë 1 and Track 2 is read-only track when using the information recorded on the track only allowed to write or read and modify. udhë 3 is a track write, read, in use, can also be written.
udhë 1 can record numbers (0-9 ), letters (A-Z), and other symbols such as brackets, separators, etj, the maximum recorded 79 numbers or letters. udhë 2 dhe 3 characters recorded only numbers (0-9 ). udhë 2 recorded maximum 40 karaktere 3 tracks recorded 107 characters maximum.
3, Safety and magnetic strip card problems
A, card confidentiality and security is poor.
Information on the magnetic strip is easier to read, the contents of the magnetic strip on the illegal modification is also easier, so in most cases the static magnetic strip cards are used as data input. Although the first three tracks can read and write, and have the amount field, it is only for a small amount of application areas, such as phone cards.
B, using the magnetic strip card application systems need to support reliable computer system and the central database.
In the financial sector, as a financial transaction card, magnetic strip cards, usually with a strong, reliable computer network systems, the amount, transaction records and other information are stored in a computer database of financial institutions, the cards held only provides the user the primary user account and other index information to facilitate users to quickly find the data in the database.

Magnetic strip cards can also be encapsulation chips made into RFID card. Also in the card surface hot laser gold or laser silver, barcode printing, hit convex code, etj.

 

avantazh konkurrues:
stafit me përvojë;
cilësi të shkëlqyeshme;
Cmimi me i mire;
ofrimit të shpejtë;
kapacitet të madh dhe një gamë të gjerë të produkteve;
Prano qëllim të vogla;
ODM dhe OEM produkte sipas kërkesës së klientit.

 

 

shtypje: Shtypi ofset, silkscreen Shtypi, shtypje termike, shtypjen Ink-jet, shtypjen Digital.
karakteristika e sigurisë: ujëra, Laser larguarit, Holografik / OVD, bojë UV, ink Optical ndryshueshme, barcode Hidden / Barcode maskë, Nota Rainbow, Mikro-text.
Të tjerët: dhënat chip initialization / Encryption, Personalizuar shirit magnetik programed, panel Nënshkrimi, barcode, Numër serik, embossing, Kodi DOD, NBS postar konveks, Die-prerë.

Form Enquiry ( ne do të kthehemi ju sa më shpejt të jetë e mundur )

emër:
*
Email:
*
mesazh:

verifikim:
1 + 3 = ?

Ndoshta ju pëlqen gjithashtu

 • Shërbimi ynë

  RFID / IOT / Access Control
  LF / HF / UHF
  Card / Tag / Zbukurim / Label
  Manshetë / Keychain
  R / W Pajisja
  RFID Zgjidhja
  OEM / ODM

 • kompani

  Rreth nesh
  shtyp & Media
  Lajme / Blogs
  Karriera
  Awards & Shqyrtime
  Dëshmi
  Program Affiliate

 • Na kontaktoni

  Tel:0086 755 89823301
  web:www.seabreezerfid.com