РФИД, насекаде во светот.
0086 755 89823301 seabreezerfid@gmail.com
EnglishAf-SoomaaliAfrikaansAsụsụ IgboBahasa IndonesiaBahasa MelayuBasa SundaBinisayaCatalàChinyanjaCorsuCymraegCрпски језикDanskDeutschEesti keelEspañolEsperantoEuskaraFrançaisFryskGaeilgeGalegoGàidhligHarshen HausaHmoobHmoob DawHrvatskiItalianoKiswahiliKreyòl ayisyenKurdîLatviešu valodaLatīnaLietuvių kalbaLëtzebuergeschMagyarMalagasy fitenyMaltiMàaya T'àanNederlandsNorskOʻzbek tiliPapiamentuPolskiPortuguêsQuerétaro OtomiReo Mā`ohi'RomânăSesothoShqipSlovenčinaSlovenščinaSuomiSvenskaTagalogTe Reo MāoriTiếng ViệtTürkçeWikang Filipinoazərbaycan dilibasa Jawabosanski jezikchiShonafaka Tongagagana fa'a SamoaisiXhosaisiZuluvosa VakavitiÍslenskaèdè YorùbáČeštinaʻŌlelo HawaiʻiΕλληνικάБеларускаяБългарскиМары йӹлмӹМонголРусскийТоҷикӣУкраїнськабашҡорт телекыргыз тилимакедонски јазикмарий йылметатарчаудмурт кылҚазақ тіліՀայերենייִדישעבריתاردوالعربيةسنڌيپارسیनेपालीमराठीहिन्दी; हिंदीবাংলাਪੰਜਾਬੀગુજરાતીதமிழ்తెలుగుಕನ್ನಡമലയാളംසිංහලภาษาไทยພາສາລາວမြန်မာစာქართულიአማርኛភាសាខ្មែរ中文(漢字)日本語한국어
 Уредете го преводот

Блог

» Блог

Примената на РФИД технологијата во следењето против фалсификување во винската индустрија

25/08/2023

Примената на РФИД технологијата во следењето против фалсификување во винската индустрија

Јужноафриканскиот вински гигант KWV користи RFID технологија за да ги следи бурињата во кои се чува виното. Бидејќи бурињата се скапи и квалитетот на виното на KWV е тесно поврзан со годината и бројот на буриња што се користат за складирање, KWV користи RFID системи обезбедени од локални RFID интегратори за да помогне во следењето на локацијата на бурињата, колку пати се користат и кога треба да се нарачаат нови буриња. Кога новите буриња ќе се стават во складиште, Вработените во KWV ставаат ознака RFID на секое ново буре, кој ги запишува основните информации за бурињата, а потоа вработените користат рачен читач за да го прочитаат ID-бројот на секоја ознака и да го испратат директно до системот за следење на податоците на компанијата преку Wi-Fi конекцијата, и системскиот софтвер за следење буре создава запис за секое буре. За време на животниот циклус на бурето, Вработените во KWV можат да го користат ID кодот за да го пронајдат секое буре и да ја проверат употребата на бурето (време на користење, локација и статус на користење, како и информациите за позадината на бурето, како што е производителот на бакар, итн.). Можно е да се следи локацијата на бурето, колку пати се користи, и кога треба да се нарача ново буре.

На пример, eProvenance во Соединетите Американски Држави прифаќа двоен пристап на осигурување, прво, секое шише вино е означено со RFID ознака, кој користи фреквентен опсег од 13,56 MHz, вграден во тврда пластика и поставен на дното на шишето, а површината на чипот на ознаката е испечатена со единствена идентификациона шифра единствена за виното. Оваа шифра одговара на сите информации за виното во центарот за податоци, до кои винската компанија може да пристапи преку веб-прелистувач. Ова е добар начин да се идентификува дали шишето е фалсификувано. Второ, eProvenance има заптивка отпорна на фалсификување на вратот на секое шише. Печатот од шишето е патентиран дизајн против фалсификување, со патентирано невидливо мастило против фалсификување, преку едноставен рачен читач доставен со пакетот од производителот на вино, со читателот може да го прочита текстот со мастило, потрошувачите можат едноставно, интуитивно и точно да ја проценат автентичноста на шишето, како и одредување на запечатувањето на шишето, дали е отворена неовластено.

Друг пример е РФИД ознаката за плута од црвено вино, оваа електронска ознака припаѓа на одредена ознака, според дизајнот на капачето за шише со црвено вино, специјално се користи за следливост на флаширано црвено вино, скрининг против фалсификување. Карактеристики на производот: специјално прилагодено за флаширано црвено вино, е производ за еднократна употреба, лесен и умешен, едноставен за употреба. Телефонот ја скенира ознаката NFC фиксирана на плута, и ќе се прикажат информациите за шишето црвено вино.

Од горенаведените случаи, можеме да научиме некои практики: во моментов, многу вински компании со цел да го зграпчат пазарот на високи клиенти, инвестираат високи трошоци за лансирање верзии на производи со тврд повез, без разлика дали се работи за самото шише или надворешното пакување, е голем трошок за претпријатијата. Ако може успешно да научи од практиката за следење на буриња на KWV, претпријатијата исто така ставаат RFID ознаки на надворешното пакување и шишињата за вино на таквите производи од високата класа, и да се воспостават соодветни центри за податоци за да се следи нивната локација, и да формулира стандардизиран систем за саморециклирање на претпријатието за рециклирање и повторна употреба на таквите надворешни пакувања и шишиња за вино, што не само што може да заштеди скапи трошоци за производство на нови шишиња за претпријатијата, но и ефикасна борба против фалсификаторите’ однесување на рециклирање празни шишиња со производи од висока класа за фалсификување, што е и ефикасно управување со производите против фалсификување во одредена смисла. Особено во ситуација кога технологијата за ознаки RFID станува се позрела, а цената е се помала и помала, односот влезно-излез на примена на оваа технологија за да се спречи фалсификување на стоки за да се намалат загубите на претпријатието е значителен.

Пристапот на eProvenance е типичен за управување со анти-фалсификување во индустријата за алкохол. Уникатноста на примената на РФИД ознаките ги евидентира информациите за шишињата со вино, што добро го следи следењето против фалсификувањето и избегнува фалсификатори да имитираат шишиња вино за фалсификување заради профит; Во исто време, со користење на рачен читач за да се идентификува скриеното мастило за печатење во тесно грло, фалсификаторот нема да го замени виното во шишето со лошо вино.

                                                    (Извор: Shehzhen Seabreeze Smart Card Co., Ltd.)

Клучен збор:
#RFidAnti Фалсификување
#RFidTracking
#NFCanti Фалсификување
#NFC-следење
#RFidSecurityTag
#NFCsecurityTag

Можеби ви се допаѓа исто така

 • Нашата услуга

  RFID / IoT / Контрола на пристап
  LF / HF / UHF
  Картичка / ознака / влошка / етикета
  Нараквица / приврзок за клучеви
  R / W уред
  РФИД решение
  OEM / ODM

 • Компанија

  За нас
  Притиснете & Медиуми
  Вести / Блогови
  Кариери
  Награди & Осврти
  Сведоштва
  Програма за придружни активности

 • Контактирајте не

  Тел:0086 755 89823301
  веб:www.seabreezerfid.com